چرخه حیات فعالیت های اکتیویتی اندروید (LifeCycle) به چه صورتی میباشد ؟

 امروز قصد داریم مبحث LifeCycle در اندروید یا همون چرخه حیات اکتیویتی در اندروید را به شما آموزش دهیم و همچنین اینکه چرخه حیات چند حالت دارد .

LifeCycle در اندروید (چرخه حیات در اندروید ) چیست ؟

ما برای اینکه نحوی کار اکتیویتی خودمون رو تعیین کنیم وبگوییم که در شرایط مختلف چگونه کار کند . از مفهم LifeCycle یا چرخه حیات استفاده میکنیم . یکسری متد ها و روش هایی وجود دارد که ما در شرایط مختلف از وضعیت Activity خودمون از آن ها استفاده میکنیم . برای مثال ما اگر یک اکتیویتی که با آن کار میشود را به یکباره از آن خارج شویم .

وقتی حرف از چرخه حیات اکتیویتی میشود یعنی حالت های مختلف در طول اجرا ، بستن و … برنامه هست .

هر هفته با یک مقاله دیگر از سری آموزش کاتلین در خدمت شما عزیزان هستیم .

حالت های مختلف چرخه حیات اکتیویتی در اندروید کدامند ؟

نکته مهم از مبحث چرخه حیات در اندروید که باید بدانید این هست که این چرخه به صورت کلی دارای 7 حالت میباشد . یعنی ما در حالت های مختلف اکتیویتی خودمون از متد های مخصوص به اون حالت استفاده میکنیم . و اما این هفت حالت به شکل زیر میباشد .

7 حالت مختلف چرخه حیات

7 حالت مختلف LifeCycle در اندروید به شرح بالا میباشد .

  • OnCreate: این حالت برای موقعی هست که اکتیویتی ما ایجاد میشود .
  • OnStart: برای موقعی هست که اکتیویتی من شروع به فعالیت خودش میکند.
  • OnResums : این بخش اصول برای زمانی هست که ما در اکتیویتی خودمون فعالیتی انجام میدهیم یعنی بین کاربر و Activity تعامی وجود دارد.
  • OnPause: فرض کنید من در صفحه اصلی خودم و در اکتیویتی 1 قرار دارم . و برای انجام فعالیتی به اکتیویتی 2 میروم و قصد دارم بعد چند لحظه به اکتیویتی 1 برگردم . در این زمان اکتیویتی 1 در حالت OnPause قرار می گیرد . یعنی اکتیویتی اول ما برای مدت کوتاهی مکث میکند ولی اگر مدت زمان برگشت ما طول بکشد این اکتیویتی به حالت OnStop میرود .  و همچنین اگر ما در این مرحله با کمبود حافظه مواجه شویم که این مشکل به ندرت پیش می آید.  وارد مرحله OnDestroy میشویم . ولی نکته ای دیگریهم وجود دارد آن هم این هست اگر شما در مرجله OnStop قرار داشته باشید اکتیوتی برای شما نشان داد نمیشود در اینجا اگر کاربر وارد اکتیویتی 1 شود متد OnRestart فراخوانی میشود .وبه حالت دوم و بعد از OnStart میرویم و از آنجا ادامه میدهیم .
زبان برنامه نویسی کاتلین بهتر گزینه برای برنامه نویسی اندروید میباشد .
پروژه :

من قصد دارم در یک پروژه نحوی کار با LifeCycle در اندروید را برای شما آموزش دهیم برای این کار ابتدا یک پروژه جدید در اندروید استودیو ایجاد کنید و نام دلخواهی برای آن قرار دهید . بعد از آن کاری که ما باید انجام دهیم این هست که کتابخانه لایف سایکل را به پروژه خودمون اضافه کنیم برای اینکار وارد سایت اندروید دولوپر شوید و کتابخانه های  lifeCycle  را که من در قسمت پایین نیز آورد ام به پروژه خودتون اضافه کنید .

بعد از اضافه کردن کتابخانه ها یک کلاس اضافه کنید که از LifecycleObserver ایمپلیمنت میشود و شما میتوانیداز حالت های 7 گانه که در قسمت بالا برای شما توضیح دادیم استفاده کنید .

در مرحله بعد و بعد از  کد های بالا وارد اکتیویتی خودتون بشوید وارد کد های زیر را وارد سازید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 5]
اشتراک‌گذاری

برنامه نویس موبایل، علاقه مند به سئو و وردپرس و تولید محتوا در زمینه برنامه نویسی اندروید

یک نظر

  1. میلاد رستمی پاسخ

    خیلی ممنون از مطالبتون بسیار مفید بود .
    تا جایی که من سایت شما رو گشتم . اینجور برداشت کردم که در زمینه اندروید بخصوص زبان کاتلین تمامی مباحث رو بروز میکنید . من که دنبال یک منبع خوب برای آموزش کاتلین بودم خیلی استفاده کردم . دمتون گرم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *