visibility modifiers در کاتلین شامل چه بخش های است ؟ | آموزش مقدماتی کاتلین | درس نوزدهم

سطوح دسترسی در کاتلین  یا visibility modifiers ، قواعدی هستند که مشخص می‌کنند. چه ‌قسمت‌هایی از کد شما در چه ‌مواردی قابل ‌مشاهده و قابل ‌استفاده هستند. این سطوح به شما کمک می‌کنند تا کدتان را به‌طور ‌موثرتری سازماندهی کنید. و از دسترسی ‌غیرمجاز به ‌قسمت‌های حساس کدتان جلوگیری کنید. به طور خلاصه فرض کنید که شما در یکی از کلاس های خودتان از چندیدن متغیر استفاده کردید که نباید از جای خارج از کلاس قابل تغییر باشد. و این کار نیز دارای اهمیت بالایی است . در این حالت است که سطوح دسترسی در کاتلین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطالب مرتبط:Nested Classes در کاتلین | آموزش مقدماتی کاتلین | درس هجدهم

در زبان کاتلین، چهار سطح دسترسی اصلی وجود دارد:

1. Public:

اعضای public در هر ‌جایی از کد شما، چه در ‌همان کلاس، چه در ‌کلاس‌های دیگر و چه در ‌ماژول‌های دیگر قابل ‌مشاهده و قابل ‌استفاده هستند.

2. Internal:

اعضای internal فقط در ‌همان ماژول قابل ‌مشاهده و قابل ‌استفاده هستند. یک ماژول می‌تواند شامل ‌یک ‌فایل یا ‌مجموعه‌ای از ‌فایل‌ها باشد که ‌به‌طور ‌منطقی ‌به ‌هم مرتبط هستند.

3. Protected:

اعضای protected فقط در ‌همان کلاس و ‌زیرکلاس‌های آن قابل ‌مشاهده و قابل ‌استفاده هستند.

4. Private:

اعضای private فقط در ‌همان کلاس قابل ‌مشاهده و قابل ‌استفاده هستند.

خلاصه ای از visibility modifiers در کاتلین

خلاصه‌ای از سطوح دسترسی در کاتلین

نکات مهم در زمینه استفاده از visibility modifiers در کاتلین :

  • به‌طور پیش‌فرض، اگر هیچ سطح دسترسی برای ‌یک عضو مشخص نکنید، آن عضو ‌با سطح دسترسی internal تعریف می‌شود.
  • می‌توانید از ‌کلمات کلیدی public، internal، protected و private برای ‌تعریف سطح دسترسی ‌اعضای مختلف ‌مانند ‌متغیرها، ‌متدها، ‌کلاس‌ها و ‌رابط‌ها استفاده کنید.
  • انتخاب سطح دسترسی مناسب برای ‌اعضای کدتان ‌بسیار ‌مهم است. ‌انتخاب ‌غلط ‌سطوح دسترسی می‌تواند ‌منجر ‌به ‌مشکلات امنیتی ‌و ‌پیچیدگی ‌در کدتان شود.

مطالب مرتبط : شی گرایی در برنامه نویسی چیست ؟ | آموزش مقدماتی کاتلین | درس 17ام

مثالی از نحوی استفاده از سطوح دسترسی در کاتلین :

نحوی استفاده از سطوح دسترسی در کاتلین

خلاصه مطالب

ما به کمک سطوح دسترسی در کاتلین یه همان visibility modifiers تعیین می‌کنیم که متغیر ها و توابع داخل کلاسمان در چه جاهایی قابل دسترس و قابل استفاده باشند . و به طور 4 سطح دسترسی  Public،Internal،Protectedو Private وجود دارد .

 

مطالب پربازدید : کاتلین چیست ؟ و چه تفاوت های با زبان جاوا دارد.

 

پربازدید: گریدل چیست ؟ و چگونه مشکل sync گریدل در اندروید استودیو را حل کنیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک‌گذاری

من فرشید حبیبی هستم، یک برنامه نویس موبایل با بیش از 5 سال تجربه. من علاقه زیادی به برنامه نویسی دارم و در این زمینه به طور مداوم در حال یادگیری و پیشرفت هستم. در حال حاضر، به عنوان یک برنامه نویس اندروید در یک شرکت معتبر مشغول به کار هستم و همچنین یک وبسایت آموزشی به نام کدایت را اداره می کنم. در کدایت، به تولید محتوای آموزشی در مورد برنامه نویسی اندروید و وب می پردازیم. هدف من از ایجاد این وبسایت، کمک به سایر برنامه نویسان اندرویدی برای یادگیری و پیشرفت در این زمینه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *