JDK چیست ؟ JRE ، JVM و JDK چه نقشی در کامپایل و اجرای کد های جاوا دارند.

4.9
Rated 4.9 out of 5
4.9 out of 5 stars (based on 14 reviews)
Excellent93%
Very good7%
Average0%
Poor0%
Terrible0%

سلام خدمت همه ی عزیزان کدایت ، ما در این بخش قصد داریم به شما یاد دهیم که JDK چیست ؟ و چگونه میتوانیم JDK یا جاوا را در ویندوز نصب کنیم و در ادامه مباحثمون به شما میگیم که JRE چیست و چه تفاوتی با جی دی کا دارد .و اینکه در این میان JVM چیست و چه نقشی دارد و اینکه آموزش نصب JDK  به چه صورتی میباشد . برای فهمیدن همه ی این مباحث با ما در ادامه مطالب همراه باشید .

JDK چیست ؟

ببینین همون طور که در جلسه های قبلی برای شما توضیح دادیم که SDK چیه و گفتیم که به معنای کیت توسعه نرم افزار میباشد . JDK نیز نقشی شبیه به آن را دارد یعنی کیت توسعه جاوا میباشد . هر توسعه اندرویدی قبل از اینکه بخواهد SDK را نصب کند باید اول JDK نصب گردد جون برای برنامه نویسی جاوا ما به جی دی کا نیاز داریم . jdk  مجموعه از کتابخانه ها و ابزار ها و توابعی میباشد که برای برنامه نویسی جاوا ما به آن نیاز داریم.

JDK چیست؟

JDK یا کیت توسعه جاوا چیست و چه کاربردی دارد

JDK مخفف شده عبارت Java Development Kit میباشد.و بهتر است بدانید که این کیت توسعه جاوا توسط شرکت سان ساخته شده است .بزارید یکم مفصل بهتون بگم ، از خیلی وقت ها پیش و دقیقا زمانی که زبان جاوا به وجود آمده است . تنها ترین و پر استفاده ترین کیت همین JDK میباشد . همان طور که شاید بدانید ما برای اینکه بتونیم برنامه های جاوا را اجرا کنیم به یک JRE نیاز داریم .

اشتباه نکنید ها برای اجرا به JRE نیاز داریم ولی برای کامپایل شدن برنامه های جاوا به JDK نیاز داریم که جی دی کا نیز در درون خود نسخه ای از این JRE رو دارد . و کمک میکند تا برنامه ها بعد از کامپایل شدن اجرا شوند. فکر کنم تا الان فهمیده باشید که JDK چیست ؟ فهم آن خیلی سخت نیست جی دی کا همانند SDK دارای کلیه کتابخانه ها و ابزار های میباشد که به ما در کامپایل شدن و اشکال زدایی  و اجرا برنامه کمک میکند .

 اجزای اصلی JDK چیست ؟ یا اینکه جی دی کا شامل چه بخش های مهمی است.

شامل یک محیط برای زمان اجرای کد های خود هست که ما در قسمت بالا به آن اشاره کردیم که JRE نام داشت . بعد از آن یک مفسر نیز در JDK وجود دارد. همچنین به یک کامپایلر نیز نیاز دارد که javac نام گذاری شده است. یک ابزار برای آرشیو کردن که jar نام گذاری شده است . ما باید یک ابزار نیز برای تولید کردن مستند های خودمون در برنامه نویسی جاوا داشته باشیم این تولید کننده Javadoc نام دارد . یه تعداد ابزار های دیگر که برنامه نویسان برای اینکه از جاوا استفاده کنند به آنها نیاز دارند.

اجزای اصلی JDK که شامل JRE و JVM میباشد

JDK شامل چه بخش هایی میباشد .

JRE چیست ؟ و چه وظیفه ای بر عهده دارد.

بزارید یکم بیشتر با کلمه JRE آشنا شویم و بدونیم که JRE چیست ؟ جی آر ای مخفف عبارت Java Runtime Environment است این به معنای یک جای هست که برنامه های جاوا در آن بتونن اجرا شوند . به طور خلاصه اگر بپرسین وظیفه JRE چیست ؟ این است که اون محیطی که برای اجرا برنامه ها نیاز هستش رو مهیا میکند.

برای اون دسته از برنامه نویسان که وارد حیطه برنامه نویسی جاوا میشوند. عبارت های JRE و JDK یکم گیج کننده میباشد. و نمیدون که JDK چیست و چه فرقی با JRE داره به طور خلاصه ما برای اجرای برنامه ها و اپلت های جاوا از JRE استفاده میکنیم . و همچنین برای توسعه برنامه های جاوا و اپلت های آن از JDK استفاده میشود که در درون خودش JRE را دارد. یعنی JRE محدود به فایل های اجرایی است .

JVM چیست ؟

لازم است که با معنی JVM نیز آشنا بشوید بعد اینکه فهمیدیم JDK چیست لازمه اینم بدونیم چون مربوط به بحثمون هست . درواقع اگر بخوام ساده براتون بگم که JVM چیست ؟ اینو باید بدنید که JVM یک ماشین مجازی جاوا هستش یعنی ما وقتی بوسیله JDK میایم و کد های جاوا را کامپایل میکنیم و به JVM میدهیم تا کد های کامپایل شده ما را اجرا کند . در واقع JVM بخشی از JRE هستش یا به اصطلاحی JRE یک پیاده سازی از JVM هستش .  و نکته ای که یادم رفت بهتون بگم این هست که JVM یا همان Java Virtual Machine رو همه ی سیستم عامل ها اعمم از ویندوز و لینوکس و مکینتاش قابل اجرا میباشد .

JVM چیست ؟

JVM یا همون ماشین مجزای جاوا به چه صورتی کار میکند

زمانی که میگن جاوا بروی هر سیستمی قابل اجرا هستش منظور این است که مثلا اگر شخصی بخواهد جاوا را برای سیستم خود استفاده کند. از شرکت سان JVM مخصوص برای اون سیستم خودش رو میگیره تا اون JVM بتواند اون کد های که توسط JDK یا همون کیت توسعه ی جاوا کامپایل میشود رو بگیرد و اجرا کند . فکر کنم الان فهمیده باشید که JVM و JDK , JRE چیست ؟ و چه وظیفه ای برعهده دارند

.

تفاوت JRE و JVM و JDK چیست؟

همونطور که میدونید و در قسمت بالا برای شما عزیزان بیان کردم . ما برای اینکه یک محیط برای زمانی که کد های جاوا را داشته باشیم . به JRE نیاز داریم . و طبق نوشته های که قبلا برای شما گفتم JRE بخشی از JDK میباشد و همچنین شامل JVM و کلاس ها و کتابخانه های مورد نیاز میباشد . یعنی JRE زیر مجموعه ی JDK و JVM نیز زیر مجموعه JRE میباشد و الا ن فهمیدید که JRE چیست ؟ و بعد دانشتن اینکه JRE چیست ؟ حالا باید بدونید که JVM یک ماشین مجازی هست و کار اون این هست که مجموعه از حالت های که از پیش برای اون تعین شده است را اجرا کنه .

تفاوتJRE و JVM و JDK چیست؟

تفاوت هایJRE و JVM و JDK در چیست ؟

  • Android articleslrنکته ی دیگر اینکه ما از JRE برای توسعه استفاده نمیکنیم ولی در مقابل از JVM که بخشی از JRE هست برای توسعه استفاده میکنیم .ما برای اینکه کد های جاوا را اجرا کنیم به JRE نیاز داریم ولی برای JVM خیر .
  • همانطور که در بخش های بالا خدمت شما عرض کردم JRE شامل JVM و کتابخانه های مورد نیاز ما هست اما JVM فقط یک محیط زمان اجرا را دارد تا کد های جاوا را اجرا کند .
  •  همچنین JVM یا همان ماشین مجازی جاوا هیچ گونه ابزاری ندارد ولی JRE دارای کلاس های برای اجرا اپلیکیشن ها است .
  • ما برای اجرای کد هامون به JRE نیاز داریم و برای کامپایل کد هامون به JDK و همچنین محیط اجرای برنامه توسط JVM تهیه میشود.

طرز کامپایل شدن و اجرا کد های جاوا

اگر بخواهم به صورت ساده برایتان توضیح بدهم که پشت کد نویسی ما در جاوا چه اتفاقاتی میافتد باید بگویم که وقتی من برنامه نویس کد های خودم را مینویسم ، این کد ها در داخل یک فایل با پسوند .java ذخیره میشود.وقتی هم که میایم کد های خودمون رو اجرا کنیم ابتدا کد های ما توسط کامپایلر جاوا به بایت کدها تبدیل میشود ولی بعد از آن در همان فایل ولی این دفعه با پسوند .class ذخیره میشود و JVM یا همون ماشین مجازی این فایل رو اجرا میکند.

آموزش نصب JDK در ویندوز

همون طور که میدونید برای اینکه برنامه های اندرویدی را بنویسیم اول از همه باید JDK را نصب کنیم . در قسمت بالا اشاره کردم که JDK ، JRE وJVM چیست ؟ حالا ما امدیم برای شروع کدنویسی جاوامون JDK را نصب کنیم . ابتدا فایل JDK را از سایت Soft98  و یا هر سایت دیگری دانلود کنید . بعداینکه دانلود کردید حالا میریم سراغ نصب JDK ، این مراحل خیلی راحت است و فقط با زدن دکمه NEXT آن را مانند شکل زیر نصب کنید .

مرحله اول نصب JDK

در ابتدا دکمه Next را بزنید تا مراحل نصب شروع شود مانند شکل زیر :

مرحله شروع نصب JDK

مرحله اول شروع نصب JDK

بعد از اینکه دکمه Next را زدید و نصب شروع شد حالا میریم سراغ بخش زیر ، شما در این بخش نیز باید مسیر نصب رو انتخاب کنید .و بعد از آن نیز دکمه Next را فشار دهید.

نصب قدم به قدم جی دی کا در ویندوز

تعین مسیر نصب JDK در ویندوز

شناساندن JDK برای ویندوز

و بعد از این مرحله نیز منتظر باشید نصب به پایان برسد و در آخر گزینه Close را بزنید . ما تا این مرحله تونستیم JDK را نصب کنیم. حالا باید یه کاری بکینم تا JDK را برای ویندوز خودمون بشناسونیم . برای این کار وارد وارد کنترل پنل بشوید . و System را انتخاب کنید .بعد از انتخاب System با صفحه ی مانند زیر روبرو میشوید که آن گزینه ای که برای شما علامت زدیم رو انتخاب کنید .

مراحل شناساندن JDK برای ویندوز

انتخاب گزینه Advanced system setting

حالا بعد از این که وارد قسمت Advance system settings شدید یک پنچره مانند شکل زیر برای شما باز میشود که از پنچره Advance شوید و گزینه ای که برای شما نشان دادیم را انتخاب کنید .

مراحل شناساندن جی دی کا به ویندوز

قدم دوم برای شناساندن JDK برای ویندوز

بعد از اینکه شما گزینه ی Environment Variable رو انتخاب کردید وارد قسمت زیر میشوید به روی گزینه Newکلیک کنید و درست مانند شکل زیر آن را پرکنید. آن آدرس که در این قسمت وارد میکنید آدرس JDK ما هستش که در مرحله قبل نصب کردیم . شما میتوانید در پوشه C آن را بیابید .

مراحل نصب جی دی کا در ویندوز

دزاین مرحله مقادیر را مانند شکل پر کنید

بعد از اینکه مقادیر را مانند شکل بالا پر کردید . به قسمت پایین بیاید و بخش System Variables را نیز مانند شکل زیر پر کنید.

مراحل نصب جی دی کا در ویندوز

قسمت System Variables را نیز مانند شکل زیر پر کنید

 تست درست نصب شدن JDK در ویندوز با CMD

بعد از این مرحله دکمه های OK را بزنید و خارج شوید . ما الان تونستیم JDK خودمون رو به ویندوز بشناسونیم . الان باید چک کنیم که آیا JDK ما به درستی نصب شده است ؟ و اینکه ما این مراحل را به درستی طی کردیم ؟ برای اینکار از قسمت Search ویندوز CMD رو باز کنید و روی آن راست کلیک کنید و گزینه Run as Administrator را بزنید .یک صفحه مانند شکل زیر برای شما باز میشود.

تست نصب درست JDK

تست کردن اینکه آیا JDK ما به درستی نصب شده است

همانطور که در شکل بالا مشاهده میکنید من با دستور java -version چک کردم که آیا جاوا برای ویندوز نصب شده است و بدرستی هم  نصب گریده است .

فیلم آموزش نصب JDK در ویندوز

بعد اینکه فهمیدید JDK چیست و مباحث دیگر که در قسمت بالا برای شما گفتیم . ما برای احترام به وقت شما عزیزان به صورت تصویری مراحل نصب را طی کردیم ولی برای اون تعداد از عزیزان کدایت  که دوست دارن فیلم آموزش نصب JDK  مشاهده کنند ویدیو نصب آن را نیز تهیه کرده ایم.

من در این آموزش سعی کردم برای شما عزیزان یاد بدهم که JDK چیست ؟ و چه کاربردی دارد . برای شما گفتیم که JDK مخفف چیه و چه شباهتی با SDK دارد . بعد از نیز یاد دادیم که JRE چیست ؟ و تفاوت اون با JDK چیه ؟ یا اصلا به طور کلی JRE چه وظیفه ای دارد . JVM چیست و برای چه کاری ما از JVM استفاده میکنیم . در آخر نیز آموزش نصب JDK در ویندوز را برای شما عزیزان توضیح دادیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]
اشتراک‌گذاری

فرشید حبیبی هستم . برنامه نویس موبایل، سئو و وردپرس همچنین علاقه مند به تولید محتوا در زمینه برنامه نویسی و تکنولوژی های روز دنیا.

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *