پیاده سازی لیست ویو سفارشی در کاتلین با یک مثال ساده

امروز نیز در سری دیگر از آموزش کاتلین خدمت شما عزیزان هستیم . امروز هدف ما این هست که لیست ویو سفارشی در کاتلین (Custom ListView در کاتلین ) را خدمت شما عزیزان آموزش دهیم .

لیست ویو سفارشی در کاتلین (Custom ListView) چه زمانی استفاده می شود

ما در آموزش لیست ویو سفارشی در جاوا نیز خدمت شما عرض کردیم که Custom ListView چه مواقعی مورد استفاده قرار می گیرد . ولی دوباره برای شما عزیزان توضیح خواهم داد. ما در مواردی نیاز پیدا می کنیم که لیستی از آیتم ها با اطلاعات تکمیلی اعم از تصویر ، عنوان و توضیحات و هر چیزی که نیاز داشته باشیم را استفاده کنیم . در این مواقع ما دیگر نمی توانیم از یک لیست ویو ساده استفاده کنیم . و باید یک لایه نمونه برای لیست ویو خودمون طرحی کنیم .

لیست ویو سفارشی در برنامه نویسی کاتلین

آموزش کار با لیست ویو سفارشی در کاتلین

آموزش ساخت Custom ListView در کاتلین

من طبق روال قبل با یک پروژه کوچیک این مبحث را برای شما آموزش میدم.  ابتدا وارد لایه Xml اکتیویتی خودتون بشوید و در داخل این قسمت یک listview درست کنید . مانند زیر

بعد از این مرحله ما باید یک لایه نمونه برای listview خودمون درست کنیم . این چی ؟ یعنی اون مقادیری که ما برای لیست ویو سفارشی خودمون نیاز داریم . حالا برحسب نیاز ممکن است دارای imageview ,textview ,… باشد . برای این کار شما یک لایه Layout Resource File ایجاد کنید و کد های زیر را در آن قسمت وارد سازید . کد های زیر را بسته به نیاز خودتون میتونید تغیر بدهید . و همچنین من در این قسمت از 2 تا فونت استفاده کردم که اگر دوست داشتید می توانید از آموزش فونت در کاتلین دانلود کنید .

و بعد از کد نویسی لایه Simple_list.Xml میریم سراغ ایجاد یک کلاس Adapter و اسم این کلاس رو MyAdapter می گذاریم . ما در این کلاس ویجیت های داخل لایه simple_list را مقدار دهی می کنیم . در واقع کلاس MyAdapter داده ها را از آرایه هایی که برای آن می فرستیم واکشی می کند و ویجت ها را مقدار دهی می کند.

و اما کد نویسی بخش MainActivity در این قسمت ما چند آرایه درست می کنیم و آن آرایه ها را برای کلاس MyAdapter ارسال می کنیم . عکس های که در این قسمت استفاده شده است . از مقاله  <<کامپیوتر را سیر تا پیاز یاد بگیرید>> می باشد اگر مایل بودید می توانید از آن بخش تهیه کنید .

در اینجا آموزش کار با لیست ویو سفارشی در کاتلین (Custom ListView در کاتلین ) به پایان رسید و اما خروجی کد های بالا به شکل زیر می باشد .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
اشتراک‌گذاری

من فرشید حبیبی هستم، یک برنامه نویس موبایل با بیش از 5 سال تجربه. من علاقه زیادی به برنامه نویسی دارم و در این زمینه به طور مداوم در حال یادگیری و پیشرفت هستم. در حال حاضر، به عنوان یک برنامه نویس اندروید در یک شرکت معتبر مشغول به کار هستم و همچنین یک وبسایت آموزشی به نام کدایت را اداره می کنم. در کدایت، به تولید محتوای آموزشی در مورد برنامه نویسی اندروید و وب می پردازیم. هدف من از ایجاد این وبسایت، کمک به سایر برنامه نویسان اندرویدی برای یادگیری و پیشرفت در این زمینه است.

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *