Closures در جاوا اسکریپت

به نام خدا با عرض سلام و احترام خدمت شما دوستان عزیز. در ادامه آموزش جاوا اسکریت این جلسه قصد داریم به مبحث Closures در جاوا اسکریپت بپردازیم.با ما همراه باشید.

اشنایی با Closures (کلوژرها)

در جلسه توابع در جاوا اسکریپت آموخته اید که در جاوا اسکریپت دامنه یک متغیر می تواند سراسری یا محلی باشد. در ES6 می‌توانید با استفاده از کلمه کلیدی  let متغیرهایی با محدوده بلوکی ایجاد نمایید.

یک متغیر سراسری را می توان در هر جایی از برنامه استفاده  و دستکاری کرد، در حالی که یک متغیر محلی فقط در تابعی که در آن تعریف شده  قابل دسترسی و دستکاری است.

با این حال، موقعیت‌های خاصی وجود دارد که می‌خواهید یک متغیر در سراسر اسکریپت در دسترس باشد،اما شما نمی خواهید که هر بخشی از کد شما به طور تصادفی مقدار آن را تغییر دهد.

بیایید ببینیم اگر سعی کنید با استفاده از متغیر سراسری به این هدف برسید چه اتفاقی می افتد:

// Global variable
var counter = 0;

// A function dedicated to manipulate the 'counter' variable
function makeCounter() {
  return counter += 1;
}

// Calling the function
makeCounter();
console.log(counter); // Prints: 1

makeCounter();
console.log(counter); // Prints: 2

// Trying to manipulate the 'counter' variable from outside
counter = 10;
console.log(counter); // Prints: 10

همانطور که در مثال بالا مشاهده می کنید، مقدار متغیر  counter را می توان از هر نقطه ای از برنامه، بدون فراخوانی تابع  ()makeCounter  (خط 17) تغییر داد.

حالا بیایید سعی کنیم با متغیر محلی به همان چیزی برسیم و ببینیم چه اتفاقی می‌افتد:

function makeCounter() {
  // Local variable
  var counter = 0;
	
  // Manipulating the 'counter' variable
  return counter += 1;
}

// Calling the function
console.log(makeCounter()); // Prints: 1
console.log(makeCounter()); // Prints: 1

در این حالت متغیر counter را نمی توان از خارج دستکاری کرد، زیرا ان برای تابع() makeCounter محلی میباشد.اما مقدار آن نیز پس از فراخوانی تابع بعدی افزایش نمی یابد،زیرا هر بار که تابع را فراخوانی می کنیم، مقدار متغیر counter را بازنشانی می کند، که در مثال بالا به وضوح می توانید آن را مشاهده نمایید(خط شماره 11).کلوژ در جاوا اسکریپت می تواند مشکل ما را حل کند.

Closures اساساً یک تابع درونی است که حتی پس از اتمام اجرای تابع والد به محدوده تابع والد دسترسی دارد.این کار با ایجاد یک تابع در یک تابع دیگر انجام می شود.

Closures در جاوا اسکریپت

به مثال زیر نگاهی بیندازید تا ببینید چگونه کار می کند:

function makeCounter() {
  var counter = 0;
	
  // Nested function
  function make() {
    counter += 1;
    return counter;
  }
  return make;
}

/* Execute the makeCounter() function and store the
returned value in the myCounter variable */
var myCounter = makeCounter();

console.log(myCounter()); // Prints: 1
console.log(myCounter()); // Prints: 2
همانطور که در مثال بالا مشاهده می کنید، تابع داخلی  ()make  از تابع خارجی ()makeCounter برگردانده می شود.بنابراین مقدار  myCounter تابع ()make داخلی است (خط شماره 14) و فراخوانی myCounter به طور موثر  ()make  را فراخوانی می کند.در جاوا اسکریپت، توابع را می توان به متغیرها اختصاص داد، به عنوان آرگومان به توابع دیگر ارسال کرد، می تواند در توابع دیگر تودرتو باشد و ….
همچنین متوجه خواهید شد که تابع داخلی()make همچنان قادر به دسترسی به مقدار متغیر counter  تعریف شده در تابع خارجی است، حتی اگر تابع ()makeCounter قبلاً اجرای خود را به پایان رسانده باشد (خط شماره 14). این اتفاق می افتد زیرا توابع در جاوا اسکریپت به صورت کلوژر میباشد.
در مثال بالا، تابع()make یک کلوژر است که کد آن به شمارنده متغیر خارجی اشاره دارد.این بدان معناست که هر زمان که تابع ()make فراخوانی می‌شود، کد داخل آن می‌تواند به متغیر counter  دسترسی داشته باشد و به‌روزرسانی شود، زیرا در Closure  ذخیره می‌شود.

در نهایت، از آنجایی که اجرای تابع خارجی به پایان رسیده است، هیچ بخش دیگری از کد نمی تواند به متغیر شمارنده دسترسی داشته  یا دستکاری کند.فقط تابع داخلی به آن دسترسی انحصاری دارد.

مثال قبلی را می توان با استفاده از عبارت تابع ناشناس نیز نوشت:

// Anonymous function expression
var myCounter = (function() {
  var counter = 0;
	
  // Nested anonymous function
  return function() {
    counter += 1;
    return counter;
  }
})();

console.log(myCounter()); // Prints: 1
console.log(myCounter()); // Prints: 2
نکته: در جاوا اسکریپت، همه توابع به دامنه سراسری و همچنین محدوده بالای آنها دسترسی دارند.از آنجایی که جاوا اسکریپت از توابع تو در تو پشتیبانی می کند.این معمولاً به این معنی است. که توابع تودرتو به هر مقداری که در یک محدوده بالاتر از جمله محدوده تابع والد آن اعلام شده است دسترسی دارند.
توجه: زمانی که برنامه شما (یعنی صفحه وب شما) در حال اجراست، متغیرهای سراسری وجود دارند. در حالی که متغیرهای محلی دارای طول عمر کوتاهی هستند.زمانی که تابع فراخوانی می شود ایجاد می شوند و به محض اتمام اجرای تابع از بین می روند.
خب دوستان گرامی به پایان جلسه Closures در جاوا اسکریپت رسیدیم امیدواریم مورد توجه شما قرار گیرد.
سایر مقالات:

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *