window location در جاوا اسکریپت | ابجکت لوکیشن

به نام خدا با عرض سلام و وقت بخیر خدمت دوستان گرامی در راستای آموزش جاوا اسکریپت در این جلسه به مبحث window location در جاوا اسکریپت ( ابجکت لوکیشن ) خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

The Location Object

پراپرتی location یک window(یعنی window.location) به معنای ارجاع به یک شی Location می باشد.چیزی که URL فعلی نشان میدهد سندی است که در آن window نمایش داده می شود.

از آنجایی که ابجکت ویندو در محدوده ای قرار دارد که ما می توانیم به  پراپرتی های ابجکت window.location  بدون window نیز دسترسی داشته باشیم.به عنوان مثال window.location.hrefرا می توان به صورت  location.hrefنوشت.بخش زیر به شما نشان می دهد که چگونه می توانید URL صفحه و همچنین نام هاست، پروتکل و …را با استفاده از پراپرتی location object شی window دریافت کنید.

نحوه به دست آوردن URL صفحه

شما می توانید از پراپرتیwindow.location.href  برای دریافت کل URL صفحه فعلی استفاده نمایید. مثال زیر آدرس کامل صفحه را با کلیک روی دکمه نمایش می دهد:

 نحوه به دست آوردن قسمت های مختلف یک URL

به همین روال،  شما می‌توانید از پراپرتی های دیگر ابجکت لوکیشن مانند protocolhostnameportpathnamesearch,.. برای به دست آوردن قسمت‌های مختلف URL استفاده کنید.

توجه: هنگامی که از یک وب سایت بازدید می کنید، همیشه به یک پورت خاص وصل می شوید (به عنوان مثال http://localhost:3000). با این حال، اکثر مرورگرها به سادگی شماره پورت های پیش فرض را نشان نمی دهند، به عنوان مثال، 80 برای HTTP و 443 برای HTTPS می باشد.

window location در جاوا اسکریپت | ابجکت لوکیشن

نحوه بارگیری اسناد جدید

شما می‌توانید از متد  ()assign  ابجکت لوکیشن ، یعنی ()window.location.assign برای بارگیری منبع دیگری از URL ارائه شده به عنوان پارامتر استفاده کنید، برای مثال:

همچنین می توانید از متد ()replace  برای بارگذاری سند جدید استفاده کنید که تقریباً مشابه  ()assign است.با این تفاوت که یک ورودی در تاریخچه مرورگر ایجاد نمی کند، به عبارتی دیگر کاربر نمی تواند از دکمه بازگشت برای رفتن به صفحه قبلی استفاده کند.

شما همچنین، می‌توانید از ویژگیwindow.location.href  برای بارگذاری سند جدید در ویندو استفاده کنید. این متد همان عملکرد استفاده از متد  ()assign را ایجاد می کند.

بارگذاری مجدد صفحه به صورت پویا

از متد ()reload می توان برای بارگذاری مجدد صفحه فعلی به صورت پویا استفاده کرد.
شما می توانید به صورت اختیاری یک پارامتر بولی  true یا false را مشخص کنید.اگر پارامتر true باشد، متد، مرورگر را مجبور می‌کند تا صفحه را از سرور بارگذاری مجدد کند.اگر false باشد یا مشخص نشده باشد، مرورگر ممکن است صفحه را از کش خود بارگیری مجدد کند.
به عنوان مثال:
توجه: نتیجه فراخوانی متد ()reload  با کلیک کردن روی دکمه Reload/Refresh مرورگر متفاوت است. متد()reload مقادیر فرم کنترل  را پاک می کند که در صورتی که ممکن است  این مقادیر پس از کلیک بر روی دکمه Reload/Refresh در برخی مرورگرها حفظ شوند.
خب دوستان گرامی به پایان جلسه window location در جاوا اسکریپت ( ابجکت لوکیشن ) رسیدیم.با آرزوی موفقیت برای تک تک دوستان کدایتی عزیز.

 

 

 

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *