window history در جاوا اسکریپت | شی history در جاوا اسکریپت

یبه نام خدا با عرض سلام و وقت بخیر خدمت دوستان گرامی در راستای آموزش جاوا اسکریپت در این جلسه به مبحث window history در جاوا اسکریپت (شی history در جاوا اسکریپت) خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

The History Object

ویژگی history ابجکت Window به شی History اشاره دارد.این شامل تاریخچه نشست (session )مرورگر، لیستی از تمام صفحات بازدید شده در کادر یا پنجره فعلی است.

از آنجایی که Window یک ابجکت سراسری است.بنابراین ویژگی های شی Window مانند  window.history بدون پیشوند  window میتوانند در دسترس باشد.به عنوان مثال:میتوان به جای window.history.length از history.length  استفاده نمود.

بخش زیر به شما نشان می دهد که چگونه می توانید اطلاعات تاریخچه مرور کاربران را دریافت کنید. با این حال، به دلایل امنیتی، اسکریپت ها اجازه دسترسی به URL های ذخیره شده را ندارند.

نحوه به دست آوردن تعداد صفحات بازدید شده

از ویژگی  window.history.length می توان برای دریافت تعداد صفحات در تاریخچه نشست مرورگر برای پنجره فعلی استفاده کرد.که آن شامل صفحه بارگیری شده کنونی نیز می باشد.

همانطور که در مثال زیر نشان داده شده است، می توانید از این ویژگی برای اطلاع از تعداد صفحاتی که کاربر در طول نشست مرورگر فعلی بازدید کرده است استفاده کنید:

نحوه بازگشت به صفحه قبلی

می‌توانید از متد  ()back  شی History یعنی()history.back  برای بازگشت به صفحه قبلی در سابقه نشست استفاده کنید. مانند کلیک بر روی دکمه بازگشت مرورگر است.

نحوه رفتن به صفحه بعدی

شما می‌توانید از متد  ()forward  شی History یعنی()history.forward  برای رفتن به صفحه بعدی در سابقه نشست استفاده کنید. این مانند کلیک کردن بر روی دکمه فوروارد مرورگر است.

نحوه رفتن به یک صفحه خاص 

شما همچنین می توانید صفحه خاصی را از تاریخچه سشن با استفاده از متد ()go  شی History یعنی  ()history.go بارگیری کنید. این روش یک عدد صحیح را به عنوان پارامتردریافت میکند. که اگر عدد دریافتی یک عدد صحیح منفی  باشد انگاه در History به صفحات عقب برمیگردد و اگر یک عدد صحیح مثبت باشد انگاه در History به جلو حرکت می کند.

نکته: اگر سعی کنید به صفحه ای دسترسی پیدا کنید که در تاریخچه  window وجود ندارد، متدهای()back()forward() ، go هیچ کاری انجام نمی دهند.

window history در جاوا اسکریپت | شی history در جاوا اسکریپت

دوستان گرامی به پایان جلسه window history در جاوا اسکریپت یا شی history در جاوا اسکریپت رسیدیم.امیدواریم این مطالب مورد توجه شما قرار گیرد.با آرزوی بهترین ها برای کدایتی های عزیز.

سایر مقالات

سلکتورها در جاوا اسکریپت | JavaScript DOM Selectors

نودها در جاوا اسکریپت

 

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک‌گذاری

علی فرجی هستم، برنامه نویس جاوا اسکریپت و ریکت با بیش از 5 سال تجربه. من عاشق برنامه نویسیم و همیشه به دنبال یادگیری چیزهای جدید هستم.همچنین یکی از بنیانگذار های سایت کدایت ، یک سایت آموزش برنامه نویسی در حوزه جاوا اسکریپت، ریکت، اندروید و ... هستم. امیدوارم بتوانم با دانش و تجربه خود به سایر برنامه نویسان کمک کنم تا در این زمینه پیشرفت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *