JSON Parsing در جاوا اسکریپت

به نام خدا با عرض سلام و احترام خدمت شما دوستان عزیز. در ادامه آموزش جاوا اسکریت این جلسه قصد داریم به مبحث JSON Parsing در جاوا اسکریپت بپردازیم.با ما همراه باشید.

JSON چیست؟

JSON مخفف عبارت JavaScript Object Notation است.در JSON فرمت تبادل داده بسیار سبک برای تبادل داده بین سرور و کلاینت می باشد که تجزیه و تولید ان بسیار سریع و آسان است.
مانند JSON،XML نیز یک فرمت مبتنی بر متن است که نوشتن و فهم آن برای انسان و رایانه آسان است، اما برخلاف XML، ساختارهای داده JSON پهنای باند کمتری نسبت به نسخه‌های XML خود اشغال می‌کنند.
JSON بر اساس دو ساختار اساسی است:
  1. Object: این ساختار عنوان مجموعه ای نامرتب از جفت های کلید/مقدار (به عنوان مثال  key:value) تعریف می شود.هر شی با یک کرلی بریس از سمت چپ شروع می شود  }و با یک کرلی بریس از سمت راست به پایان می رسد { .چندین جفت کلید/مقدار با کاما  , از هم جدا می شوند.
  2.    Array:  این ساختار به عنوان یک لیست مرتب شده از مقادیر تعریف می شود.یک آرایه با یک براکت چپ شروع می شود ] و با یک براکت راست [  پایان می یابد. مقادیر با کاما, از هم جدا می شوند.

در JSON، نام ویژگی ها یا کلیدها همیشه رشته  هستند، در حالی که مقدار می تواند یک stringnumbertrue یا falsenull یا حتی یک object یا یک  arrayباشد.رشته ها باید در داخل دابل کوتیشن  " قرار گیرند  و می توانند شامل کاراکترهایی مانند\n\t و \باشند.یک شی JSON ممکن است به شکل زیر باشد:

در حالی که نمونه ای از آرایه JSON چیزی شبیه به این است:

نکته: فرمت تبادل داده یک قالب متنی است که برای  مبادله داده ها بین سیستم عامل های مختلف استفاده می شود. JSON محبوب ترین و سبک وزن ترین فرمت تبادل داده برای برنامه های کاربردی وب است.
تجزیه داده های JSON در جاوا اسکریپت
در جاوا اسکریپت، می توانید به راحتی داده های JSON دریافتی از وب سرور را با استفاده از متد ()JSON.parse  تجزیه کنید.این متد  JSON استرینگ  را تجزیه می کند و مقدار جاوا اسکریپت یا شیء توصیف شده توسط رشته را می سازد.اگر رشته داده شده JSON معتبر نباشد، با یک خطای نحوی مواجه خواهید شد.

JSON Parsing در جاوا اسکریپت

فرض کنید رشته کد شده با JSON زیر را از یک وب سرور دریافت کرده ایم:

اکنون می‌توانیم به سادگی از متد()JSON.parse  برای تبدیل این رشته JSON به یک ابجکت جاوا اسکریپت استفاده کنیم و با استفاده از علامت نقطه (.) به مقادیر جداگانه دسترسی پیدا کنیم.

تجزیه و تحلیل داده‌های JSON در جاوا اسکریپت به صورت تودرتو

اشیاء و آرایه های JSON نیز می توانند تودرتو باشند.یک شی JSON می تواند به طور دلخواه شامل سایر اشیاء JSON، آرایه ها، آرایه های تو در تو، آرایه هایی از اشیاء JSON و …باشد.مثال زیر به شما نشان می دهد که چگونه یک شی JSON تودرتو را تجزیه کنید و همه مقادیر را در جاوا اسکریپت استخراج کنید.

رمزگذاری داده ها به صورت JSON در جاوا اسکریپت

گاهی اوقات شی جاوا اسکریپت یا مقداری از کد شما باید در طول ارتباط Ajax به سرور منتقل شود.جاوا اسکریپت متد  () JSON.stringify را برای این منظور فراهم می کند که یک مقدار جاوا اسکریپت را به یک رشته JSON تبدیل می کند. همانطور که در زیر نشان داده شده است:

Stringify a JavaScript Object

مثال زیر به شما نشان می دهد که چگونه یک شی جاوا اسکریپت را به رشته JSON تبدیل کنید:

خروجی مثال بالا چیزی شبیه به این خواهد بود:

{“name”:”Peter”,”age”:22,”country”:”United States”}
توجه: اگرچه اشیاء جاوا اسکریپت و JSON کاملاً شبیه به هم هستند، اما دقیقاً یکسان نیستند. به عنوان مثال، در جاوا اسکریپت، نام ویژگی های اشیا را می توان در سینگا کوتیشن (‘…’) یا دابل کوتیشن (“…”) قرار داد، یا می توانید نقل قول ها را به طور کلی حذف کنید. اما، در JSON، همه نام‌ پراپرتی ها باید در داخل دابل کوتیشن  قرار بگیرند.

Stringify a JavaScript Array

به طور مشابه، می توانید آرایه های جاوا اسکریپت را به رشته های JSON تبدیل کنید، مانند :

خروجی مثال بالا چیزی شبیه به این خواهد بود:

[“Apple”,”Banana”,”Mango”,”Orange”,”Papaya”]
هشدار:از لحاظ امنیتی به هیچ عنوان از تابع () eval برای ارزیابی داده های JSON استفاده نکنید. زیرا به مهاجم اجازه می دهد کد مخرب جاوا اسکریپت را به برنامه شما تزریق کند.
خب دوستان گرامی به پایان جلسه JSON Parsing در جاوا اسکریپت رسیدیم امیدواریم مورد توجه شما قرار گیرد.
سایر مقالات:

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *