ویژگی های اندروید 12: هر آنچه که باید درباره آخرین سیستم عامل گوگل بدانید

ویژگی های اندروید 12 آخرین سیستم عامل گوگل با چه ویژگی ای هایی عرضه شد

اندروید 12 پس از نزدیک به هشت ماه از انتشار نسخه پیش‌نمایش برای توسعه‌دهندگان و نسخه‌های بتا، بالاخره به عنوان یک سیستم‌عامل به طور رسمی عرضه شد. این نسخه از سیستم عامل اندروید یکی از بزرگترین تلاش‌های گوگل در سال‌های اخیر با مجموعه‌ای از ویژگی‌های جدید همراه با به‌روزرسانی عظیم در بخش طراحی ظاهری است.با ما در  تکنولوژی و کامپیوتر همراه باشید تا به بررسی ویژگی های اندروید 12 بپردازیم.

علاوه بر نسخه کامل، گوگل یکی از بزرگترین نسخه های بتا در تاریخ خود را داشت که ده ها OEM به این تلاش کمک کردند. اکنون که نسخه پایدار عرضه شده است،شما می‌توانید با استفاده از این روش یا با بررسی به‌روزرسانی‌ها در تنظیمات گوشی، به‌روزرسانی را دانلود و نصب کنید.

در زمان نگارش این مقاله، این به‌روزرسانی تنها برای گوشی های مدل پیکسل اخیر، در کنار چند دستگاه منتخب دیگر در دسترس است. با این حال، در حال حاضر، ما به تمام ویژگی‌های جدیدی که می‌توانیم پیدا کنیم نگاهی خواهیم انداخت و در مورد آنها به شما خواهیم گفت.

متریال یو و چند تغییرات دیگر در طراحی

ویژگی های اندروید 12 متریال یو

ویژگی های اندروید 12 متریال یو

داستان بزرگ امسال و از نکته اصلی ترین ویژگی های اندروید 12، طراحی مجدد عظیم برای Android 12 است. طراحی جدید، Material You، چندین عنصر را با هم در یک زبان طراحی منسجم ترکیب می کند که در کل سیستم عامل پیاده میگردد. بیایید این عناصر تغییر یافته را مورد بررسی قرار دهیم.

استخراج رنگ

استخراج رنگ، مبنای پوشش رنگ در بازطراحی جدید تلفن همراه شما است. اساساً، سیستم عامل به طور بومی رنگ ها را از تصویر پس زمینه شما استخراج می کند و از آنها برای قالب بندی سیستم عامل شما استفاده می کند. در تصویر بالا می توانید ببینید که چگونه به نظر می رسد. اساسا، شما یک تصویر زمینه تنظیم می کنید، اندروید 12 رنگ ها را استخراج می کند و سپس سیستم عامل را طوری بازطراحی میکند که از این رنگ ها یا مشابه آنها استفاده گردد.

تغییرات رنگ در سراسر سیستم عامل، از جمله تنظیمات، کاشی‌های تنظیمات سریع و هر برنامه‌ای که از متریال یو پشتیبانی کند، انجام می‌شود. در دستگاه‌های Pixel، قسمت های مختلف شامل شماره‌گیر، برنامه مخاطبین ، ماشین‌حساب و حتی با ویجتها نیز کار می کند. هنگامی که توسعه دهندگان اپ ها شروع به اضافه کردن پشتیبانی از متریال یو کنند، موارد بیشتری را مشاهده خواهیم کرد که تغییرات ظاهری خود را بر مبنای تصویر پس زمینه شما انجام خواهند داد.

کاربران می توانند استخراج رنگ را لغو کنند و به جای آن در صورت تمایل رنگی را انتخاب کنند. طراحی بر اساس سلیقه شما بسیار زیبا بنظر می​آید، حتی اگر سیستم عامل تمایل داشته باشد رنگ های روشن و پاستلی را به رنگ های پر جنب و جوش ترجیح دهد. البته، برنامه Styles & Wallpapers در دستگاه‌های Pixel شامل اصلاحاتی شد تا همه این تغییرات جدید را در خود جای دهد.

تاکید بر روی ویجت ها

اندروید 12 نسبت به بسیاری از نسخه های قبلی اندروید تاکید بسیار بیشتری بر ویجت ها دارد. بخش انتخاب ویجت برای پیمایش و مشاهده آسان تر به طور کامل بازطراحی شده است. علاوه بر این، ویجت‌ها دارای چند API جدید برای بهبود عملکرد، تعامل با متریال یو و حتی ویجت‌های جدید در اندروید 12 به طور اختصاصی هستند.

API های جدید به توسعه دهندگان کمک می کنند تا ظاهر و عملکرد ویجت ها را بهبود بیخشند.  توسعه دهندگان را تشویق می کند که ویجت ها را به روز کنند زیرا بسیاری از آنها همانگونه که سال های پیش بوده اند باقی مانده​اند. به‌علاوه، با قالب‌بندی متریال یو، شخصی‌سازی ویجت‌ها و بهتر جلوه دادن آنهادر صفحه اصلی آسان‌تر خواهد بود. این بزرگترین توجهی است که گوگل روی ویجت ها از زمانی که ویجت های قابل تغییر اندازه در اندروید افزوده شد قرار داده است.

کاشی های تنظیمات سریع

ویژگی های اندروید 12 تنظیمات سریع

ویژگی های اندروید 12 تنظیمات سریع

تنظیمات سریع نیز بازنگری نسبتاً بزرگی دریافت کرد. دکمه های ضامنی کوچک از بین رفته و با دکمه های مستطیل با حاشیه گرد و اندازه بزرگتر جایگزین شده اند. این کاشی‌های جدید مانند ضامن‌های قبلی کار می‌کنند، به طوری که برای روشن و خاموش کردن آن‌ها ضربه می‌زنید. همچنین کاشی‌های جدیدی برای دسترسی به دوربین و میکروفون (در ادامه در مورد آن بیشتربحث خواهد شد)، Google Pay، هشدارها و وسایل خانه هوشمند وجود دارد.

تعدادی از کاشی ها عملکرد متفاوتی نسبت به گذشته دارند. به عنوان مثال، کاشی اینترنت اکنون همیشه یک صفحه درخواست باز می کند و اطلاعات داده های تلفن همراه و Wi-Fi را در خود جای می دهد. به طور کلی، این یک تغییر زیبایی شناختی است. نکته مثبت این است که کاشی های بزرگتر خوانده می شوند و اطلاعات بیشتری را در خود جای می دهند. البته این مزیت به قیمت فضا تمام می شود. کاربرانی که به طور مکرر از دکمه های ضامنی تنظیمات سریع استفاده می کنند، بدون شک به چندین صفحه نیاز خواهند داشت.

تنظیمات

ویژگی های اندروید 12 تنظیمات

ویژگی های اندروید 12 تنظیمات

منوی تنظیمات نه تنها یک طراحی مجدد را شاهد بود، بلکه تغییرات جزئی نیز داشت. برای طراحی مجدد، از رابط کاربری One UI سامسونگ با هدرهای بزرگ که فضای زیادی را اشغال می کند، وام گرفته است. دسترسی به تنظیمات بالای هر صفحه را در تلفن های بلندتر آسان تر می کند. طراحی جدید، با نام کد Silky Home، برای دسترسی به ADB در پیش نمایش های اولیه توسعه دهندگان نیاز داشت، اما در اندروید 12 موجود است.

تنها تغییر قابل توجه دیگر اضافه شدن Safety & Emergency به صفحه تنظیمات اصلی است. این قسمت به شما امکان می دهد مواردی مانند یک مخاطب اضطراری یا موارد دیگری را تعریف کنید تا در آینده نیازی به جستجو در تنظیمات نباشد.

نوتیفیکیشن ها و تغییرات دیگر

اندروید 12 تغییرات کوچک دیگری دارد. ازجمله آن ها انیمیشن‌هایی برای روان‌تر کردن کارها، یک حالت صفحه نمایش همیشه روشن که بر اساس داشتن یا نداشتن نوتیفیکیشن تغییر می‌کند، نوتیفیکیشن ها کمی به‌روزرسانی شده و موارد جزیی دیگر برای اینکه سیستم‌عامل روان‌تر، زنده‌تر و پاسخگوتر به نظر برسد. این تغییرات در سراسر سیستم عامل به روش های مختلف وجود دارد. هنگامی که گوشی خود را به برق وصل می کنید، انیمیشن جدیدی هنگام اتصال شارژ نیز وجود دارد که بسیار زیبا به نظر می رسد.

ویژگی​ها

اندروید 12 با چند ویژگی جدید دیگر نیز عرضه شد. امسال هیچ ضربه ی تمام کننده ای وجود نداشت، اما بیشتر ویژگی های جدید موجب بهبودهایی در کیفیت زندگی میگردد که با این وجود از آنها قدردانی می کنیم. در اینجا خلاصه ای از ویژگی های اندروید 12 آورده شده است.

اسکرول اسکرین شات

اسکرین شات های اسکرول خیلی قبل از اندروید 12 وجود داشت، اما گنجاندن آن در ویژگی های اندروید 12 قطعاً مورد استقبال قرار می گیرد. این ویژگی در نسخه بتا سوم اضافه شد و باقی ماند و یک ویژگی نسبتاً ساده است. مانند قبل یک اسکرین شات بگیرید و سپس دکمه Capture More را انتخاب کنید تا یک اسکرین شات اسکرول کامل دریافت کنید و از هر کجا بخواهید آن را برش دهید. علاوه بر این، بخش ویرایش اسکرین شات با ویژگی های جدیدی مانند افزودن متن و موارد دیگر بهبود یافته است.

AppSearch

ویژگی های اندروید 12 اپ سرچ

ویژگی های اندروید 12 اپ سرچ

AppSearch یکی از ویژگی های اندروید 12 است که اساساً به شما این امکان را می دهد که مواردی را در داخل برنامه ها جستجو کنید. این ویژگی در سیستم عامل های دیگر مانند ویندوز برای سال ها وجود داشت. اکنون گزینه سرچ می تواند داخل برنامه های شما را ببیند و نتایج جستجو را از آنها برگرداند. به عنوان مثال نتیجه جستجو می تواند چیزی باشد که در یک یادداشت نوشته اید و گزینه سرچ بدون وارد شدن به برنامه شما را به آن یادداشت هدایت می کند.

این ویژگی به صورت آفلاین کار می کند و دارای کاربردهای فراوانی است. شما حتی می‌توانید موسیقی را جستجو کنید و جستجو نتایج را از برنامه پخش کننده انتخابی شما بازمی‌گرداند. گوگل می‌گوید که AppSearch باید سریع‌تر از جستجوی درون‌دستگاهی نتایج را بازگرداند و در عین حال از منابع کمتری نیز استفاده کند.

چرخش خودکار صفحه بهبود یافته

ویژگی های اندروید 12 چرخش صفحه

ویژگی های اندروید 12 چرخش صفحه

برای سال‌ها، چرخش خودکار توسط شتاب‌سنج تلفن شما تعیین می‌شد. زمانی که گوشی شما به پهلو چرخانده می شد، تشخیص داده شده و سپس صفحه نمایش همین کار را انجام می داد. اندروید 12 تشخیص چهره را برای چرخش خودکار معرفی می کند. تلفن شما به صورت شما نگاه می کند و فقط در صورتی می چرخد که متوجه شود جهت تلفن نسبت به صورت شما تغییر کرده است. بنابراین، می توانید کارکردن با گوشی در حالت هایی مانند دراز کشیدن روی تخت به پهلو را انجام دهید و بدون این که صفحه بچرخد.

حالت کار با یک دست

ویژگی های اندروید 12 حالت کار با یک دست

ویژگی های اندروید 12 حالت کار با یک دست

یکی دیگر از ویژگی های اندروید 12 شامل حالت کار با یک دست است. با رفتن به بخش System و سپس Gestures در تنظیمات این ویژگی در دسترس است.این حالت همه چیز را تا نصف اندازه کوچک می کند. به نظر بسیار شبیه حالت چند پنجره ای است، با این تفاوت که نیمه بالایی صفحه خالی است. حالت کار با یک دست دسترسی به هر بخش از صفحه تلفن های بلندتر انجام می شود را با یک دست آسان تر می کند.

درج محتوا به صورت پیشرفته

ویژگی های اندروید 12 درج محتوا

ویژگی های اندروید 12 درج محتوا

این یکی از ویژگی های اندروید 12 است که تغییری جزیی اما حالب است. این ویژگی یک API در اختیار توسعه‌دهندگان قرار میدهد که به برنامه‌هایشان اجازه می‌دهد رسانه‌ها را بین برنامه‌ها جابجا کنند. شما میتونید یک تصویر از یک برنامه به برنامه دیگر کپی کنید. همچنین بوسیله آن میتوانید متن های نشان​شده (پررنگ، مورب، و غیره)، ویدیوها، فایل‌های صوتی و موارد دیگر را بین برنامه ها جابجا کنید.

انتخاب منبع صوتی در پخش کننده رسانه

ویژگی های اندروید 12 انتخاب منبع صوتی

ویژگی های اندروید 12 انتخاب منبع صوتی

پخش کننده رسانه موجود در تنظیمات سریع به شما امکان می دهد منبع صوتی خود را به راحتی تغییر دهید. شما به سادگی دکمه مربوطه را انتخاب میکنید و لیستی از تمام دستگاه های متصل فعلی ظاهر می شود.

پیشنهادات کلی

ویژگی های اندروید 12 پیشنهادات کلی

ویژگی های اندروید 12 پیشنهادات کلی

توجه گوگل روی بخش برنامه های اخیر می باشد. به خاطر همین امسال، گوگل پیشنهادات کلی را به این بخش اضافه کرد. وقتی به بخش برنامه‌های اخیر می‌روید، اکنون پیشنهاداتی را برای انجام کارهایی مشاهده خواهید کرد. برای مثال، اگر یک مرورگر باز دارید، برنامه‌های اخیر شما ممکن است به شما پیشنهاد کند که آدرس سایت بازشده مرورگر را کپی کنید و یا به آسانی به اشتراک بگذارید.

منبع سایت https://www.androidauthority.com

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک‌گذاری

من فرشید حبیبی هستم، یک برنامه نویس موبایل با بیش از 5 سال تجربه. من علاقه زیادی به برنامه نویسی دارم و در این زمینه به طور مداوم در حال یادگیری و پیشرفت هستم. در حال حاضر، به عنوان یک برنامه نویس اندروید در یک شرکت معتبر مشغول به کار هستم و همچنین یک وبسایت آموزشی به نام کدایت را اداره می کنم. در کدایت، به تولید محتوای آموزشی در مورد برنامه نویسی اندروید و وب می پردازیم. هدف من از ایجاد این وبسایت، کمک به سایر برنامه نویسان اندرویدی برای یادگیری و پیشرفت در این زمینه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *