تفاوت میان تابع و متد و سازنده در جاوا اسکریپت

به نام خدا با سلام خدمت کد ایتی های عزیز. در ادامه سری مقالات اموزشی جاوا اسکریپت این جلسه به تفاوت میان تابع و متد و سازنده در جاوا اسکریپت خواهيم پرداخت با ما همراه باشید.

اگر در برنامه نویسی شی گرا تجربه داشته باشید. احتمالاً عادت کرده اید که در مورد توابع، متدها و سازنده کلاس به عنوان سه چیز متمایز فکر کنید. با این حال، در جاوا اسکریپت، آنها به سادگی سه راه جایگزین برای استفاده از یک مفهوم هستند.

برنامه نويسي شي گرا
در برنامه نویسی شی گرا، یک کلاس به سادگی به خاصیتی اشاره می کند. که تمام اشیاء متعلق به آن کلاس به اشتراک می گذارند. شما ممکن است ادعا کنید که حیوان خانگی شما در زندگی واقعی یک سگ است. اما در برنامه نویسی می توان گفت که “abc” یک شی از کلاس String است.

به عبارت ساده، یک شی مجموعه ای از داده ها (ویژگی ها) و توابع (گاهی اوقات به عنوان متد شناخته می شود) است. که داده ها را دستکاری می کند.  یک متد فقط یک تابع موجود در یک شی است.
تابع
در جاوا اسکریپت، یک تابع قطعه ای از کد قابل استفاده مجدد است که دارای پتانسیل گرفتن مقادیر ورودی است. شاید کاری با آنها انجام دهد و به طور بالقوه مقداری را برمی گرداند. هر تابع در جاوا اسکریپت نیز یک شی از نوع Function است. بنابراین، یک تابع، مانند هر شیء دیگری، داده ها و متدهایی (سایر توابع) با آن مرتبط است.
هیچ ساختار جاوا اسکریپتی مستقیماً به یک کلاس مربوط نمی شود. با این حال، اگر تابعی با کلمه کلیدی جدید قبل از آن فراخوانی شود، به عنوان سازنده نامیده می شود. زیرا یک شی جدید را ایجاد و برمی گرداند. مجموعه ای از تمام اشیاء که با استفاده از سازنده تابع یکسان تولید شده اند به عنوان یک کلاس شناخته می شوند.
functions: ساده ترین کاربردهای فراخوانی تابع

در جاوا اسکریپت، توابعی که ویژگی های شی هستند، روش هایی هستند که به آنها متد گفته می شود.


توجه داشته باشید که helloWorld چگونه به این Obj اشاره می کند. اتریبیوت ها در اینجا، واضح است؟ یا ممکن است قبلاً متوجه شده باشید؟ که این موضوع به شی گره خورده است. با این حال، جنبه جالب این است که ما می توانیم یک مرجع به یک تابع، helloWorld، را در یک شی متفاوت کپی کنیم و نتیجه متفاوتی داشته باشیم. خواهیم دید:

ممکن است کنجکاو باشید که در طول فراخوانی متد در این زمینه چه اتفاقی می‌افتد. در این مثال، خود عبارت نحوه پیوند را مشخص می‌کند. با شی گیرنده obj2، عبارت ()obj2.helloWorld خاصیت helloWorld شی obj را فراخوانی می کند.

سازنده ها سومین کاربرد توابع هستند. سازنده ها با تابع تعریف می شوند، درست مانند تابع و متد.

برخلاف فراخوانی‌های متد و تابع، یک فراخوان سازنده مانند new Employee (“John Doe”، 28) یک شی کاملاً جدید تولید می‌کند. آن را به عنوان مقدار آن ارسال می‌کند و به طور ضمنی شی جدید را به عنوان نتیجه برمی‌گرداند.

مقداردهی اولیه شی وظیفه اصلی سازنده است.

زیاد درگیر اصطلاحات نشوید. درعوض، سعی کنید معنی هر عبارت را بفهمید. تا در طول زمان، ایده خوبی از اینکه ?اشیاء، توابع، متدها و سازنده های شما در کجا قرار دارند و چگونه با هم تعامل دارند، داشته باشید.

خب دوستان عزیز به پايان جلسه تفاوت میان تابع و متد و سازنده در جاوا اسکریپت رسيديم اميدواريم مورد توجه شما واقع قرار گيرد.

ساير مقالات:
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک‌گذاری

علی فرجی هستم، برنامه نویس جاوا اسکریپت و ریکت با بیش از 5 سال تجربه. من عاشق برنامه نویسیم و همیشه به دنبال یادگیری چیزهای جدید هستم.همچنین یکی از بنیانگذار های سایت کدایت ، یک سایت آموزش برنامه نویسی در حوزه جاوا اسکریپت، ریکت، اندروید و ... هستم. امیدوارم بتوانم با دانش و تجربه خود به سایر برنامه نویسان کمک کنم تا در این زمینه پیشرفت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *