آرایه ها (Array) درکاتلین(kotlin) | و تفاوت آن با لیست آرایه (ArrayLiat) چیست؟

آرایه ها (Array) درکاتلین به چه صورت می باشد؟

سلام خدمت همه ی کاربران عزیز سایت ویژن ، در سری دیگر از آموزش کاتلین در خدمت شما عزیزان هستیم . و در این جلسه کار با آرایه ها (Array) درکاتلین را برای شما عزیزان آموزش می دهیم . برای اجرای کد های خود از ابزار REPLدر کاتلین که قبل آموزش دادیم استفاده کنید.

شما یکسری اسامی را برای این که نمایش بدهید آن هارا به صورت یک آرایه در میاریم . آرایه ها (Array) درواقع یک متغیری است که آدرس مقادیری از داده هارا در خود ذخیره می کند. و نکته ایی که باید  خدمت شما عزیزان  در مبحث کار با آرایه ها درکاتلین بگویم آن  این است . که در زبان برنامه نویسی کاتلین محدودیت Data Type نداریم . ولی می توانیم محدودیت Data Type رو خودمون اضافه کنیم . حالا این حرف هایی که گفته شد یعنی چی ؟ بله درسته یعنی ما در آرایه مان می توانیم هم  از Integer و String, .. استفاده کنیم . و هم می توانیم بگیم که آرایه ما فقط دارای یک Data Type باشد . مثلا آرایه ایی از اعداد و آرایه ایی از کلمات و غیره باشد. برای بهتر فهمیدن شما یک مثال آوردیم .

همانطور که در کد بالا مشاهده می کنید . ما یک آرایه به نام array ودارای مقادیری از کاراکتر و عدد و String می باشد . و بدن هیچ محدودیتی در آرایه ما قرار گرفته اند. ما می توانیم برای آرایه های خود محدودیت Data Type بزاریم . یعنی بگیم که آرایه من از اعداد باشد و درصورت قرار دادن هر چیز دیگری خطا بدهد . مانند مثال زیر :

 

به سه روش می توانیم  مقادیر داخل  آرایه را  نمایش دهیم.

 با آموزش کار با آرایه ها در کاتلین همراهیتان می کنیم. اولین روش به این گونه می باشد که ما می دانیم آرایه ما چند تا مقدار دارد . مثلا 4 تا و حلقه خود را از صفر تا 4 می نویسیم و اینکه ما می توانیم از until در حلقه for خود استفاده کنیم . به این معنا است که for تا یدونه کمتر از مقدار سمت راست until ادامه داشته باشد . مانند کد زیر :

روش دوم به این صورت می باشد که ما سایز آرایه خودمون رو با array.size بدست بیاریم .

و اما روش سوم به این صورت است که آرایه را به for می دهیم و آیتم های آرایه را تا آخر آرایه می گیرد و برای ما نمایش می دهد .

 

تعدادی از متد های کاربردی در آرایه ها (Array) :

 • ()Last:  برای زمانی هست . که ما می خواهیم آخرین مقدار آرایه مان را بدست بیاوریم.

 

 • ()First: از این  برای بدست آوردن اولین مقدار آرایه استفاده می کند.

 •  ()isEmpty و ()isNotEmpty:این متد ها برای این است که بفهمیم آرایه ما خالی هستو یا نه :

 • متد ()Set :  برای زمانی است که ما بخواهیم یک مقدار از آرایه را عوض کنیم . متد  ()Set دو پارامتر از ما می گیرد اول شماره خانه یا index و پارامتر دوم نیز مقدار آن می باشد .

 

چگونه در زبان برنامه نویسی کاتلین آرایه ها را با هم ادغام کنیم ؟

با آموزش کار با آرایه ها (Array) ا درکاتلین در خدمت شما هستیم . فرض کنید یک آرایه داریم مقادیر یک تا 10 در آن قرار دارد. وآرایه دیگری داریم که مقدادیر 11تا 20 در آن قرار دارد برای این که این دو آرایه را در یک آرایه بریزیم مثل کد زیر عمل می کنیم . یعنی دوتا آرایه را جمع می کنیم و در آرایه سوم می ریزیم .

 

  لیست آرایه(ArrayList) و آرایه  درکاتلین چه تفاوتی دارند؟

 • اندازه ی لیست آرایه ها یا همان ArrayList ها متغیر می باشد . یعنی می توانیم به تعداد نامحدود مقادیر در آن اضافه کنیم .ولی برای آرایه ها این گونه نیست و آرایه ها (Array) دارای اندازه ثابت می باشد .
 • ArrayList فقط داری یک بعد می باشد . ولی این در صورتی است که آرایه ها می تواند بعد های مختلفی داشته باشند .
 • ما می توانیم در ArrayList ها یا همان لیست آرایه هر تعدای مقادیر اضافه کنیم ولی این کار در آرایه ممکن نیست چون دارای اندازه ثابت می باشد .
 • یکی از نقاط قوت آرایه نسبت به ArrayList این استکه چون آرایه ها دارای اندازه ثابت هستن و موقع ایجاد کردن آرایه حافظه به آن اختصاص داده می شود و برای همین امرکار با آرایه ها درکاتلین هم سریع تر است .
 • خطای ArrayOutOfBoundException در لیست آرایه ها یا ArrayList ها اتفاق نمی افتد .یعنی ما اگر یک آرایه تعریف کرده باشیم ولی خالی بزاریم آونو حافظه را هدر دادیم .

متد ()add و ()remove و در لیست آرایه (ArrayList) در زبان برنامه نویسی کاتلین(kotlin)

ما در آرایه چون اندازه آرایه ما ثابت است نمی توانیم مقداری را اضافه  ویا حذف کنیم .به خاطر همین امر از ArrayList استفاده می کنیم . چون اندازه متغیر دارد .

 • متد ()add : از این متد برای اضافه کردن یک مقدار به لیست خود اسفاده می کنیم . مانند مثال زیر :

 

 • متد ()remove :  این متد برای پاک کردن یک مقدار در ArrayList می باشد .

 

 • متد ()clear : مقادیر داخل آرایه لیست را به صورت کامل پاک می کند.

این جلسه نیز تمام شد .

موفق باشین .

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک‌گذاری

برنامه نویس موبایل، علاقه مند به سئو و وردپرس و تولید محتوا در زمینه برنامه نویسی اندروید

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *